Zasady udzielania pomocy społecznej
Procedura związana z przyznaniem (odmową przyznania pomocy):
1. Świadczenia pomocy społecznej udzielane są:
– na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego, innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej
– z urzędu (bez wniosku), ale za zgodą osoby zainteresowanej
2. Wpływ wniosku o pomoc rozpoczyna postępowanie administracyjne – w ciągu miesiąca zostanie wydana decyzja administracyjna przyznająca lub odmawiająca przyznania pomocy.
W uzasadnionych przypadkach może się zdarzyć, że termin załatwienia zostanie przedłużony do 2-ch miesięcy. Wnioskodawca jest o tym informowany na piśmie.
3. W ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania wnioskodawcy.
4. Niewyrażenie zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez osoby ubiegające się o świadczenie z pomocy społecznej stanowi podstawę do odmowy przyznania świadczenia lub wstrzymania świadczeń z pomocy społecznej.
Kryteria dochodowe mające wpływ na prawo do świadczeń z pomocy społecznej przysługuje: osobie samotnie gospodarującej, której dochód nie przekracza kwoty 634 zł, osobie w rodzinie, w której dochód na osobę nie przekracza kwoty 514 zł.
Pomocy społecznej udziela się z powodu (art. 7 ustawy o pomocy społecznej):
1. ubóstwa
2. sieroctwa
3. bezdomności
4. bezrobocia
5. niepełnosprawności
6. długotrwałej lub ciężkiej choroby
7. przemocy w rodzinie
8. potrzeby ochrony macierzyństwa
9. bezradności w sprawach opiekuńczo – wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych i wielodzietnych
10. braku umiejętności w przystosowaniu do życia młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo – wychowawcze o osoby po zwolnieniu z zakładu karnego
11. trudności w integracji osób, które otrzymały status uchodźcy
12. alkoholizmu lub narkomanii
13. zdarzenia losowe i sytuacje kryzysowe
14. klęski żywiołowej lub ekologicznej