Zakończenie roku szkolnego w Sworach

pioroNajlepsi ze Złotymi Piórami

23 czerwca br. ostatni raz odezwał się dzwonek szkolny, kojarzony przez uczniów z niełatwymi klasówkami, sprawdzianami i odpytywaniem ich przy tablicy. Koniec roku oznacza czas beztroskiej laby, wykorzystanej na odpoczynek od zajęć lekcyjnych. Na finisz dziesięciomiesięcznych starań uczniowie odebrali świadectwa potwierdzające aktywność w szkole.  Niektórzy z nich zasłużyli na szczególne wyróżnienia. Gminne zakończenie roku nauki nastąpiło w hali sportowej w Sworach, na które przybyli dyrektorzy wszystkich placówek oświatowych, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice.

Zwracając się do uczniów, gospodarz gminy Wiesław Panasiuk powiedział m.in.: – Droga młodzieży! Za chwilę opuścicie mury szkoły, w których spędzaliście sporo czasu przez ostatnie dziesięć miesięcy i udacie się na zasłużone wakacje. Zanim to jednak nastąpi, odbierzecie świadectwa, stanowiące podsumowanie waszego zaangażowania i pomysłowości. Zapewne rok spędzony wspólnie w szkole zostanie w pamięci każdego z was. Wasi nauczyciele i wychowawcy codziennie odkrywali w was talenty, motywowali do działania, zachęcali do wytężonej pracy, abyście byli coraz lepiej przygotowani do wyzwań, jakie niesie ze sobą współczesny świat. Nie jest tajemnicą, że szkoła stanowi skarbnicę, z której trzeba umieć odpowiednio czerpać. Niektórzy z was osiągnęli świetne rezultaty, za które dziś po raz pierwszy odbiorą Złote Pióra. Gratuluję wszystkim uczniom, że dotarli do upragnionej mety, uzyskując promocję do następnej klasy. Życzę, aby długo oczekiwane wakacje zapewniły wszystkim wiele radości, wspaniałych przygód i beztroskiego wypoczynku. Gronu pedagogicznemu dziękuję za trud i zaangażowanie. To wy, oprócz cennej wiedzy, przekazujecie swoim wychowankom zasady moralne i wartości jakże przydatne w dorosłym życiu. Życzę wam wszelkiej pomyślności i satysfakcji z dobrze wykonanego zadania.

Wcześniej przez ostatnie lata najaktywniejsi i najlepsi uczniowie premiowani byli przez wójta specjalnymi  grawertonami. W tym roku wszyscy, którzy osiągnęli średnią ocen 5 i wyżej otrzymali Złote Pióra, a ich rodzice specjalne podziękowania. Na takie wyróżnienie zasłużyło 31 osób. Oto oni: Barbara Kosieradzka, Mateusz Czarnocki, Izabela Bielińska – SP w Ciciborze Dużym, Kacper Pieńkowski, Anna Kalinowska, Magda Danilewicz – SP w Grabanowie, Adrian Borowski, Julia Chwedoruk, Maciej Zaremba – SP w Hrudzie, Klara Mirończuk, Wojciech Mirończuk, Krzysztof Wrona – SP w Ortelu Książęcym Drugim, Kamil Liniewicz, Sylwia Adamiuk – SP w Sitniku, Anna Wais, Dominika Telaczyńska, Karol Kaliszewski – SP w Sławacinku Starym, Martyna Chalimoniuk, Anna Węgrzyniak, Oliwia Kulczyńska – SP w Styrzyńcu, Karol Głowacki, Oliwia Kwiatkowska, Kacper Panasiuk – SP w Sworach, Martyna Lesiuk, Żaneta Dowhun, Amelia Michaluk – PG w Ciciborze Dużym, Emilia Werbińska, Klaudia Giereło – PG w Sworach.

Uroczyste zakończenie nauki było też okazją do wręczenia statuetek, książek i dyplomów laureatom gminnego konkursu matematycznego Mistrz Liczenia. Otrzymało je dwunastu najlepszych matematyków z klas drugich i trzecich. Ponadto wójt Wiesław Panasiuk uhonorował 8 druhen i 10 druhów z MDP przy gimnazjum w Sworach brązowymi odznakami Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Zasłużyli na nie doskonałymi wynikami w powiatowych, wojewódzkich i międzynarodowych zawodach sportowo-pożarniczych w latach 2014-2017. Odznakami wyróżnieni zostali: Patrycja Małochwiejczuk, Ilona Łukaszuk, Iwona Łukaszuk, Natalia Gromadzka, Weronika Konkol, Aleksandra Kasjaniuk, Weronika Melaniuk, Zuzanna Łochina, Igor Gawda, Tomasz Bajkowski, Jacek Gryta, Maciej Czemierowski, Mikołaj Piotrowicz, Dominik Stefański, Hubert Struk, Mateusz Walczuk, Adam Chwetczuk i Krystian Melaniuk.

Na finał uroczystości wójt Wiesław Panasiuk gorąco podziękował dyrektorowi Tadeuszowi Łukasikowi, który przez ostatnie 20 lat kierował Szkołą Podstawową w Sitniku. Od 1 września jego obowiązki przejmie Marzena Demeszko. Wyrazem uznania za dotychczasowe zasługi T. Łukasika były: kwiaty i nagroda pieniężna. Przed upragnionymi wakacjami członkowie szkolnego teatrzyku Ble Ble wystawili zabawne widowisko „Kiedy króla boli ząb”.

Istvan Grabowski

Fot. autor