KOMUNIKAT

W związku ze stwierdzeniem przez IUNG Puławy suszy rolniczej na terenie całej Polski w tym w województwie lubelskim Urząd Gminy Biała Podlaska informuje o rozpoczęciu prac gminnej komisji w zakresie szacowania szkód w uprawach.

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli prognozuje, że w chwili obecnej niedobory wody spowodowały straty w plonach niektórych upraw (dane szacunkowe):

  1. Zboża jare – 10-20% (lokalnie na słabszych klasach gleb 35%) – powiat radzyński, Biała Podlaska, łukowski, parczewski, tomaszowski, biłgorajski, rycki, lubartowski [N, SW].

  2. Zboża ozime – 10-15% (lokalnie na słabszych klasach gleb 25%) – powiat radzyński, Biała Podlaska, łukowski, parczewski, tomaszowski, biłgorajski – [N, SW].

  3. Rzepak ozimy – 5-10% (lokalnie na słabszych klasach gleb 15%) – [N].

  4. II pokosu traw z użytków zielonych (30%) – [N, SW].

  5. Drzewa owocowe (jabłonie, śliwy, grusze, wiśnie) oraz porzeczki czarne i kolorowe, borówka amerykańska – w chwili obecnej skutki nie dotyczą obszaru całego województwa.

  6. Maliny, truskawki, jeżyny nienawadniane – powiat radzyński, Biała Podlaska, łukowski, parczewski, tomaszowski, biłgorajski 20-30%.

  7. Buraki cukrowe – nie dotyczy.

  8. Ziemniaki – dotyczy upraw zlokalizowanych na glebach lekkich. Na tym etapie wegetacji określenie ewentualnych strat jest trudne.

  9. Rośliny bobowate – dotyczy upraw zlokalizowanych na glebach lekkich. Na tym etapie wegetacji określenie ewentualnych strat jest trudne.

Informujemy o możliwości składania oświadczeń o szacowaniu szkód w uprawach. Oświadczenie należy złożyć w Urzędzie Gminy pokój nr 7, 9, 23 w terminie do 6 lipca 2018r.

Gminna Komisja ds. szacowania szkód w uprawach