Roskosz

Sołtys: Anna Podgórska
 

Wieś staropolska nad Klukówką, od połowy XVI w. własność ks. Radziwiłłów. W latach 1730-1731 architekt Marcin Wiśniewski wybudował tu dla Anny z Sanguszków Radziwiłłowej, żony Karola Stanisława, dwór letni. Był drewniany, nakryty czterospadowym dachem z gontu, otoczony starodrzewem. W latach 30-tych XIX w. wzniesiono w jego miejscu murowany dworek w stylu neoklasycystycznym (z neogotycką elewacją boczną od strony wschodniej) i stajnię cugową. Na miejscu dawnych ogrodów założono zachowany do dziś park angielski z bogatą roślinnością, którego projektantem był Franciszek Jaszczołd.
W 1842 r. dobra w Roskoszy przeszły w ręce Łubieńskich, następnymi właścicielami byli Mielżyńscy, a przed ostatnią wojną Karscy. Tu znajdowała się część słynnej biblioteki Mielżyńskich, całkowicie zniszczonej w czasie okupacji.
Niedawno odrestaurowany zespół dworski mieści Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP. Bogata oferta środka obejmuje organizację rozmaitego rodzaju szkoleń, konferencji, itp. W dworku znajdują się miejsca hotelowe a w dawnej stajni cugowej – restauracja. Organizowane są tu również imprezy masowe (na terenie zespołu ulokowane jest m.in. boisko do piłki nożnej).
Obecnie prawie w całości przywrócono też dawne piękno zabytkowemu parkowi z zachowanym starodrzewem. Prowadzone są również prace przy położonych w głębi parku stawach. Wszystko to sprawia, że zespół dworski w Roskoszy, harmonijnie wtopiony w otaczającą go roślinność, stanowi jeden z najcenniejszych tego typu obiektów na Południowym Podlasiu. Jest jednocześnie doskonałym przykładem, że warto przywracać świetność zdewastowanym zabytkom i że można je efektywnie wykorzystywać .